Wino nie tak znów przysadziste, jak koń na etykiecie ~ Percheron Old Vine Cinsault Western Cape 2014 z Leclerca

To wino zarówno w Leclercach, jak i w sklepach osiedlowych to pojawia się, to znika, a więc trafić na nie nie jest tak łatwo. Rocznik 2012 Percherona był zachwalany ponad dwa lata temu przez Winicjatywę, ale o roczniku 2014 ani widu, ani słychu. A warto się rozejrzeć za tą efemeryczną butelką opatrzoną ładną etykietą z przysadzistym koniem pociągowym. W Leclercu Percheron kosztuje 23,99 zł, w sklepach osiedlowych kilka złotych więcej.

percheron

Percheron ma kolor jasnoczerwony, co jest charakterystyczną cechą win zrobionych ze szczepu Cinsault (od pewnego czasu nazywanego po prostu Cinsaut – bez „l”). Intensywnie pachnie wiśniami, czereśniami i truskawkami (może odrobinę kompotem z truskawek). W tle kwiaty i li tylko majaczące ziemiste nuty. W smaku podobnie, dominują truskawki i wiśnie, znów ledwo uchwytna ziemistość, a do tego dobra kwasowość i przyjemne, gładkie taniny. Generalnie wino jest soczyste, ale wystarczająco łagodne, aby pić je bez niczego. Z drugiej strony…tatar wołowy? A może tatar z łososia? Bardzo proszę!

Cinsaut to szczep, którego ojczyzną jest Francja, a konkretnie Langwedocja leżąca na południu kraju. Dzięki temu soczystemu, głównie owocowemu kwiatowemu Cinsaut macie szansę nieco wzbogacić swoje wyobrażenie na temat czerwonych win z RPA, które z reguły są albo zbyt mało intensywne, albo znów przytłaczają ziemistością i ugotowanym owocem, a za naprawdę dobre i zrównoważone wino trzeba zapłacić wielokrotność ceny Percherona. Tu natomiast mamy bardzo przyjemną reprezentację z RPA. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę fakt, że to wino zostało wymęczone podróżą w kontenerach i zabutelkowano je dopiero we Francji, tym lepiej to świadczy o solidnej robocie, jaka została podjęta przez producenta. Warto sprawdzić!

Oczy: czerwone, przejrzyste

Nos: wiśnie, czereśnie, kompot truskawkowy, kwiaty, ziemia

Usta: kompot truskawkowy, kompot wiśniowy, czereśnie, ziemia, dobra kwasowość, gładkie taniny

Ogólna ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.