Nie wyszłam poza region Slovácká z tą różnicą, że tym razem postawiłam na świąteznym stole czerwone wino zrobione z hybrydy francuskiego cabernet franc i austriackiego zweigelta, którą stworzył w Moravskiej Novej Vsi Lubomír Glos. Stamtąd też pochodzi butelka od braci Plešingr, o których już pisałam. Mogę powiedzieć, że i tym razem nie było gafy, jeśli chodzi o dobór wina do świątecznych potraw – przynajmniej tych mięsnych.

Warunki naturalne tego skrawka Moraw – przede wszystkim lekkie gleby i względnie ciepły klimat – pozwoliły na wydobycie wszystkich najlepszych cech odmiany, a 3-letnie starzenie w beczce wyważyło jej intensywną owocowość i ugładziły agresywność.Mieliśmy więc piękne, nieprzejrzyste rubinowo-fioletowe wino intensywnie pachnące śliwkami, wiśniami, jagodami i przyprawami korzennymi gdzieś w tle. Smak to powtórka tych przypraw i owoców z wyraźnym dodatkiem czarnej porzeczki. Taniny, alkohol i kwasowość też były dość wyraziste, ale całość była ładnie zrównoważona. Ciekawym doznaniem była lekka słonawość, a na finiszu – dymno-korzenny posmak. Wszystko to sprawiło, że tatar i wędliny, szczególnie te z wołowiny, smakowały zupełnie wyjątkowo.
Daniem głównym była cielęcina w aromatycznym sosie ziołowo-warzywnym, ale nie sprostała temu cabernetowi – za bardzo ją zdominował. Wniosek jest więc taki, że cabernet moravia najlepiej będzie pasował do czerwonych mięs i większości wędlin. Mam jeszcze jedno wino z tej odmiany – kupione w hipermarkecie produkcji Michlovskiego, tak więc butelka stworzona w sercu ojczyzny cabernet moravia będzie dobrym punkt odniesienia dla porównania obydwu win.
Oczy: rubinowo-fioletowe, nieprzejrzyste
Nos: śliwki, wiśnie, jagody, przyprawy korzenne
Usta: czerwona porzeczka, śliwki, wiśnie, jagody, przyprawy korzenne, alkohol, dobra kwasowość, korzenno-dymny finisz
Ogólna ocena: 5/5
w tym przypadku to krzyżówka a nie hybryda, gdyż zarówno cabernet franc jak zweigelt to vitis vinifera
PolubieniePolubienie
O widzi Pan, dotychczas myślałam, że hybryda i krzyżówka to to samo. Zrobiłam mały research i już wszystko jasne. Dziękuję za tę uwagę :)
PolubieniePolubienie